logo
Сєвєродонецьк – зменшення адміністративного навантаження на бізнес
image

Успішне завершення реформи децентралізації неможливе без впровадження комплексних змін на місцях. Сучасний стан підприємництва в Україні потребує застосування органами місцевого самоврядування нових підходів та рішень, зокрема у сфері регуляторної політики.

 

Протягом останніх місяців аналітично-адвокаційний центр «Львівський регуляторний хаб» реалізовував проєкт «Проведення оцінки адміністративного навантаження та бюрократичних процедур розвитку бізнесу на місцевому рівні» в рамках Програми ООН із відновлення і розбудови миру.

 

Команда Хабу працювала над покращенням регуляторного середовища через експертний аналіз діючих рішень в чотирьох громадах Донецької та Луганської областей. Результати співпраці організації ЛРХ з органами місцевого самоврядування Бахмута, Сєвєродонецька, Вугледара та Марківки висвітлено в циклі публікацій на сайті LRH.

 

Про ключові здобутки міста Сєвєродонецьк – читайте далі в матеріалі.

 

Першим кроком до покращення регуляторного середовища в Сєвєродонецьку став поглиблений аналіз проблематики та перегляд нормативно-правової бази міста. Пілотній громаді проекту було представлено основні методичні інструменти та рекомендації щодо проведення регуляторного перегляду.

 

Експерти ЛРХ провели для учасників проєкту онлайн-інструктаж, а також навчальний семінар про застосування інструментів економічного розвитку в громадах. Учасники отримали форми паспорту оцінки регуляторного акту, який застосовується окремо до кожного рішення, і допомагає визначити подальшу роботу над регуляторним актом: залишити документ без змін, прийняти з дотриманням процедури, чи скасувати.

 

Наступний крок – проведення фокус-груп з представниками виконавчих органів влади, депутатського корпусу, бізнес-спільнотою міста та громадськістю. Спільне обговорення прийнятих регулювань – це можливість проаналізувати ключові потреби всіх зацікавлених сторін та напрацювати максимально збалансовані рішення. На цьому етапі експерти ЛРХ провели безпосередній аналіз 19-ти діючих регуляторних актів в місті. Відповідно до цього аналізу, Сєвєродонецькій громаді було запропоновано внести зміни у деякі рішення з метою вдосконалення діючих регулювань, зокрема тих, які стосуються сфери управління комунальною власністю, земельних відносин, благоустрою та житлово-комунального господарства.

 

Однією із ключових рекомендацій було внесення змін у регуляторний акт щодо правил торгівлі на ринках в місті Сєвєродонецьк. Команда Хабу запропонувала визнати цей документ таким, що втратив чинність, та прийняти його відповідно до нових вимог законодавства із застосуванням електронної торгової системи «Prozorro.Продажі».

 

Використання платформи відкритих електронних торгів в місті не лише допоможе визначити ринкову ціну на окремі об’єкти чи місця для торгівлі, але й сформувати здорову конкуренцію між підприємцями та наповнити місцевий бюджет прозоро і відкрито. Електронні аукціони – це інструмент, яким вже активно послуговуються органи місцевого самоврядування по всій країні, і що найцікавіше – якісні результати демонструють саме міста обласного значення та адміністративні центри

 

керівник «Львівського регуляторного хабу» Тарас Хавунка

 

Оскільки, упродовж останніх років в Україні активно розвиваються інструменти прямої участі громадян, застосування сучасних онлайн-сервісів органами виконавчої влади на місцях допоможе налагодити електронну комунікацію між владою, бізнесом та громадським сектором.

У процесі співпраці з військово-цивільною адміністрацією міста Сєвєродонецьк, команда ЛРХ також рекомендувала громаді прийняти Модельний порядок підготовки проектів регуляторних актів та їх винесення на розгляд місцевих рад (документ містить зручний механізм розгляду регуляторних актів, їх оприлюднення і подальшого відстеження), що спрощує дотримання процедури регуляторної політики.

Також, зважаючи на продовження карантинних обмежень, представникам міської адміністрації запропоновано здійснити ряд заходів для підтримки місцевого бізнесу, які зібрано в документі «Вихід з кризи. Як ОМС пом’якшити наслідки карантину для підприємців».

Під час комунікації з експертами організації, громада міста Сєвєродонецьк продемонструвала готовність розвиватися, втілювати інструменти електронної участі та діджиталізації для подальшої ефективнішої роботи органу місцевого самоврядування.

 


 

«За час проєкту вдалося плідно попрацювати над рекомендаціями від «Львівського регуляторного хабу» щодо діючих регуляторних актів в нашому місті. Приємно, що більшість рішень відповідають чинному законодавству і складені за процедурою. Хочу відзначити також високий рівень експертності організації, зокрема напрацьований документ – Порядок підготовки проектів регуляторних актів, їх прийняття та подальшого відстеження, який був запропонований нам в рамках співпраці. Вже зовсім скоро Сєвєродонецьк стане об’єднаною територіальною громадою, і, якщо раніше ми приймали відповідні регуляторні акти посилаючись лише на закон, то зараз вкрай важливим є розробляти і ухвалювати ці рішення за чітким механізмом», – Ріта Крижня, представниця військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк

 

 

Львівський регуляторний хаб продовжує працювати з громадами Донецької та Луганської областей над покращенням регуляторного середовища регіону та його економічного розвитку. В рамках проекту команда також підготувала навчальні відеоролики з цікавими інфографічними матеріалами та механізмами зменшення адміністративного навантаження на бізнес через збалансовані регулювання, які будуть корисними до використання органами місцевого самоврядування по всій країні.

Про перші результати подолання бар’єрів для бізнесу та впровадження якісних рішень в місті Вугледар, та смт. Марківка – читайте вже у наступних матеріалах на сайті LRH.

 


 

Цю публікацію підготовлено в межах проєкту «Проведення оцінки адміністративного навантаження та бюрократичних процедур розвитку бізнесу на місцевому рівні», що реалізується ГО «Аналітично-адвокаційний центр «Львівський регуляторний хаб» в межах Програми ООН із відновлення і розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Submitted successfully!