logo
Як протидіяти сексуальним домаганням на роботі, в освіті і громадських місцях?
image

Юридична консультантка Львівського Регуляторного Хабу Марта Павлишин провела онлайн-тренінг на тему «Як протидіяти сексуальним домаганням на роботі, в освіті і громадських місцях?» спільно з  ГО “Жіночі перспективи” для проєкту “Твій берег”. Під час онлайн тренінгу зокрема розібрали питання:

◼️ Що робити якщо ви стали жертвою або свідком домагань?

◼️ Куди звернутися для захисту та як діяти з поліцією?

◼️ Яка відповідальність за домагання існує та як покарати злочинця?

 

Що таке сексуальні домагання?

Сексуальними домаганнями є будь-яка форма небажаної вербальної, невербальної або фізичної поведінки сексуального характеру, метою або наслідком якої є порушення гідності особи, зокрема шляхом створення залякуваного, ворожого, принизливого або образливого середовища. Сексуальні домагання є гендерною дискримінацією, а Стамбульська конвенція, яку Україна ратифікувала влітку 2022 року, зобов’язує держав-учасниць встановити на законодавчому рівні відповідальність за сексуальні домагання.

 

Які дії відносяться до сексуального домагання?

  1. пощипування та небажані доторки до тіла
  2. притуляння
  3. кет-колінг та посвистування
  4. недоречні та образливі жарти сексуального характеру
  5. демонстрація або надсилання матеріалів і зображень сексуального характеру
  6. неоднозначні жести
  7. оголення тощо.

 

У випадку, якщо Ви зіштовхнулися із сексуальним домаганням, що робити, куди звертатися?

Як зазначила Марта: “В Україні немає окремої статті, яка б врегульовувала притягнення осіб до відповідальності за сексуальні домагання. Однак, є кілька варіантів, як себе захистити у випадку, якщо ви постраждали від сексуальних домагань.

🟢 Звернутися із позовом про захист честі та гідності особи у рамках цивільного провадження.

🟢 Притягнути до відповідальності за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення як за насильство за ознакою статі. На жаль, цей варіант майже ніколи не використовується на практиці. 

🟢 Притягнути до відповідальності за статтею 153 Кримінального кодексу України, як за сексуальне насильство, однак тут теж є труднощі з доказуванням того, що сексуальні домагання охоплюються поняттям сексуальне насильство, яке викладене у статті 153. 

На практиці, сексуальні домагання часто кваліфікують як хуліганство, однак це не зовсім правильно, адже хуліганство – це посягання на громадський порядок, а сексуальні домагання – на сексуальну автономію людини”.

Сексуальні домагання – це травматичний досвід. Часто, жертва домагань перебуває в шоці та страху і не може належним чином себе захистити. 

На тренінгу, Марта поділилась тим, як діяти в ситуаціях, якщо ви постраждали від сексуальних домагань або є свідком. Нижче наведено декілька порад:

Дуже важливо в першу чергу дбати про власну безпеку, бо вона є пріоритетною.

Якщо ви маєте можливість і це безпечно, озвучте кривднику чи кривдниці, що така поведінка є неприйнятною.

Якщо сексуальні домагання відбуваються на робочому місці чи в освіті, можна звернутись за допомогою до осіб, які відповідальні за протидію сексуальним домаганням, якщо такі передбачені, або до співробітників/ць з HR-відділу, керівництва, деканату чи адміністрації навчального закладу.

 


Якщо Вам не вдалося потрапити на семінар, проте у Вас є запитання юридичного характеру стосовно проблем з якими Ви зіштовхнулися внаслідок війни, звертайтеся до нашиї юристок за безоплатною консультацією:

📱 +38 097 7919013

📥 lrh.idp.consult@gmail.com

📍 м.Львів вул. Лукаша, 4а

 

Організація тренінгу та безоплатна юридична допомога допомога організована ГО «Аналітично-адвокаційний центр «Львівський регуляторний хаб» у партнерстві з Данською радою у справах біженців (DRC). Робота ведеться за проєктом «Багатосекторне реагування на гуманітарну кризу в Україні».

Submitted successfully!