Історії війни
За час війни, тисячі українських дітей втратили батьків. Є багато ініціатив, які допомагають дітям-сиротам та сімʼям у скрутному становищі, зокрема, в рамках проєкту “Безоплатна правова допомога”, що реалізується у співпраці з Данською радою у справах біженців, юристки Львівського регуляторного хабу надають безоплатну правову допомогу тим, хто постраждав внаслідок війни.
Тож, сьогодні, розповімо Вам одну з десятків тисяч історій війни, та про те, як вдалося допомогти сімʼї Діневських зберегти опіку над дитиною.
Проєкт “Безоплатна правова допомога” ми розпочали у вересні 2022 року. Метою проєкту є надання юридичної підтримки у формі групових та індивідуальних консультацій тим, хто зіштовхнувся з труднощами у час війни. Кожного дня ми отримуємо запити від людей стосовно різного роду питань. Наприклад, оформлення документів щодо зміни місця проживання/реєстрації, втраченого чи пошкодженого майна, оформлення опіки тощо.
Зі слів керівниці проєкту Катерини Шуварської: “Навіть станом на зараз, після року війни, багато родин потребує правової допомоги. Якщо раніше, більшість запитів стосувалися переоформлення документів, зміни місця реєстрації, то зараз постають нові виклики: влаштування дитини в школу чи садок, оформлення фінансової допомоги від держави, компенсація за знищене майно внаслідок війни тощо. Для нас це ознака того, що запит та потреба отримання юридичної допомоги не зменшується. Люди продовжують відчувати на собі усі наслідки війни. А нашим завданням є надання комплексної безоплатної правової допомоги, щоб українці розуміли і знали, що є куди звернутися і де отримати підтримку, пораду чи комплексну допомогу”.
Під час робочого візиту на Арену Львів, де розміщений Центр підтримки внутрішньо переміщених осіб, у листопаді 2022, наша юристка Марічка Ігнатова познайомилася з сімʼєю Діневських, яка з початку війни переїхала до Львова з Кривого Рогу.
Любов Діневська розповіла, що будучи вже у Львові зіштовхнулася з проблемою встановлення опіки над внучкою рідної сестри. 6-ти річна Ельвіра втратила обох батьків ще у 2021 році, а її бабця, сестра Любові, втратила над нею опіку у звʼязку з визнанням суду недієздатною. Тож зʼявився ризик того, що дитину заберуть соціальні служби.
“Дитина повинна рости в сімʼї, а не інституції. Звісно, бувають випадки, коли члени сімʼї не в змозі дати любов і опіку, а навпаки становлять загрозу благополуччю та життю дитини. В таких випадках соціальні служби працюють з такими сімʼями і забирають дітей лише у крайній необхідності. Якщо ж є можливість залишити дитину у родинному середовищі: родичі, близькі друзі, опікуни, – потрібно використовувати цей шанс, адже жоден інтернат чи дитбудинок ніколи не замінить дитині дім та сімʼю”, – розповідає Марічка Ігнатова, авторка та ведуча подкасту “Просто юридично” та юристка Львівського регуляторного хабу.
Любов Діневська звернулася із запитом про допомогу в оформленні опікунства над дитиною. Юристки Львівського регуляторного хабу не лише надали безоплатні юридичні консультації, але й допомогли оформити та зібрати увесь пакет документів та подати у службу у справах дітей.
Переїхавши до Львова сімʼя Діневських декілька місяців проживала у шелтері на Арені Львів, що унеможливлювало оформлення опіки. Адже, згідно закону, служба у справах дітей зобовʼязана зробити огляд умов проживання. Тобто для отримання опіки, майбутній опікун повинен мати змогу забезпечити дитину житлом (квартира чи будинок). Внаслідок війни, сімʼя Діневських втратила майно та змушена була перебратися до Львова. Житла у них тут не було, як і змоги винаймати його чи купувати.
Саме тому, наші юристки звернулися до волонтерів, аби допомогти сімʼї знайти новий дім. Один із благодійних фондів, дізнавшись про історію Діневських, орендував їм будинок на 6 місяців, що дозволило оформити опіку Любові Діневській над 6-ти річною внучкою її сестри. Тож сьогодні, сімʼя Діневських не лише отримала опіку над дитиною, але й змогла переїхати у просторий приватний будинок.
У час війни, важливо не залишатися байдужими та допомагати тим, хто потребує цього. Адже саме в єдності наша сила і саме єдність допоможе здобути нам омріяну перемогу!
Якщо Ви зіштовхнулися із труднощами внаслідок війни та потребуєте юридичної допомоги, звертайтеся до наших юристок за безоплатною консультацією:
📍 м.Львів вул. Лукаша,
Допомога надається ГО «Аналітично-адвокаційний центр «Львівський регуляторний хаб» у партнерстві з Данською радою у справах біженців (DRC).