“Ця тема нам дуже близька, нам дуже важливо, щоб самоврядність громад розвивалась, зміцнювалась…”, — Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження”.
24 жовтня 2023 року Альянс українських університетів розпочав масштабний всеукраїнський проєкт «Посилення спроможності громад для відбудови через пілотування їхньої взаємодії з університетами». Цей проєкт є спробою обʼєднати академічні спільноти з дієвцями у громадах, аби підсилити місцеві плани відновлення потужною експертизою українських університетів. І в цьому Альянс підтримує Міжнародний фонд “Відродження”.
Міжнародний фонд «Відродження» — одна з найбільших українських благодійних фундацій, що з 1990-го року розбудовує в Україні відкрите суспільство де кожен почуває себе гідно, де громадяни включені в творення держави, а влада є прозорою та відповідальною. Фонд працює над розбудовою України, в якій права людини надійно захищені, а позитивні зміни працюють на благо громадян. Фонд заснований філантропом Джоржем Соросом і є частиною міжнародної мережі Фундацій Відкритого Суспільства (Open Society Foundations).
Війна, яка спричинила масовий відтік конкурентоспроможної робочої сили, змушує переглянути підходи до ефективного управління громадами та активнішої залученості закладів вищої освіти, як інкубатора кадрів та джерела експертизи для громад. Проєкт, передбачає співпрацю університетів та громад в Україні для зцілення ран війни і післявоєнної відбудови, має за мету сприяти самозарадності громад, мобілізації людського капіталу та імплементації навчальних програм, що зорієнтовані на вирішення потреб громад. Така взаємодія під час реалізації напрацьованих громадами проєктів разом із консультативним супроводом з боку університетських експертів сприятиме економічному розвитку, згуртованості різних соціальних груп та ефективнішому поєднанню теорії з практикою. Шляхом розвитку інноваційності, покращення навичок підприємницької діяльності та проєктного менеджменту, цей проєкт стимулюватиме створення робочих місць та ефективнішому врядуванню.
Діяльність у межах проєкту включає:
- комплексну оцінку потреб пілотних громад на основі визначених громадами проблем для вирішення, досліджень статистичних даних та опитувань експертів і населення;
- шість навчальних програм для представників кожної з громад, необхідних для успішної реалізації проєктів (проєктний менеджмент, грантрайтинг, місцевий економічний розвиток тощо);
- консультативний супровід від університетів для громад у напрацюванні проєктів для розв’язання актуальних проблем;
- розробку дванадцяти пілотних проєктів розвитку, представниками відповідних громад з допомогою менторів від університетів;
- ефективну адвокаційну та комунікаційну кампанію, публічні презентації спільних напрацювань експертів ЗВО та стейкхолдерів громад.
Для участі у проєкті були обрані громади з декількох областей України. Пілотними стали наступні громади: У Сумській області – Шосткинська, Роменська та Сумська громади, в Дніпропетровській – Зеленодольська, Марганецька та Мирівська громади, у Рівненській – Березнівська та Вараська громади. Також участь в проєкті беруть Лозівська громада Харківської області, Менська громада Чернігівської області, Верховинська громада Івано-Франківської області та Червоноградська громада Львівської області.
В межах проєкту, університети використають свій потенціал для створення міжінституційних та міждисциплінарних команд в різних галузях для консультування громад щодо інтеграції передових інновацій та досліджень у післявоєнну відбудову України та комплексного розв’язання проблем відновлення. Таким чином, наукові кола стануть платформою, яка об’єднає представників промисловості, громадськості, національних та міжнародних експертів, щоб дати можливість громадам України взяти на себе відповідальність за післявоєнну відбудову та просувати подальші реформи з децентралізації.
Моделі співпраці між університетами та громадами, розроблені в межах пілотного проєкту, будуть інтегровані в стратегічні плани університетів-виконавців проєкту та просуватимуться Альянсом для застосування серед інших університетів, мережа яких постійно зростатиме. В підсумку, ці моделі сприятимуть впровадженню суспільно-орієнтованого підходу в університетах, зокрема подальшої співпраці навчальних закладів та громад.
Напрацьовані моделі співпраці поширюватимуться на громади по всій Україні, що дасть змогу підвищити їх спроможність до післявоєнного відновлення та реконструкції. Напрацьована модель взаємодії громад та ЗВО та діяльності за результатами оцінки потреб може бути покладена в основу як окремих курсів чи предметів, так і навчальних чи сертифікатних програм. Для розроблених пілотних та наступних проєктів буде залучено зовнішнє фінансування та кошти з бюджету громад. Заклади вищої освіти сприятимуть ефективній реалізації проєктів та їхній подальшій стійкості, впровадженню напрацювань у свої стратегії.