Інвентаризація земель територіальних громад

Реформа децентралізації в Україні на фінальному етапі, а з 1 липня 2021 року почне діяти новий механізм обігу земель сільськогосподарського призначення.

Інвентаризація — є частиною цих реформ. Нагадаємо, говоримо тут про інвентаризацію земель — перевірку земельних ресурсів громади, оцінку їхнього стану та впорядкування документів.

Після ключового етапу реформи децентралізації, утворили нові громади, змінили системи їх фінансування та бюджетування. Також, збільшили повноваження органів місцевого самоврядування. А тепер, з остаточним запровадженням «ринку землі», якісна інвентаризація стане визначальною для розвитку громад, стратегічного планування та економічного зростання в регіоні.

Так, у 2020-му році:

Верховна Рада України прийняла низку законів, що регулюють механізми обігу земель. Зокрема, і Закон № 552-IX , що скасовує заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення та запроваджує “ринок землі” в Україні.

Кабінет Міністрів України затвердив новий адміністративно-територіальний устрій. Уряд ухвалив 24 розпорядження про визначення адміністративних центрів та затвердження територій громад у кожній області. Тепер Україна має 1469 територіальних громад (в т.ч. 31 громаду на непідконтрольній території в межах Донецької та Луганської областей).

Команда Львівського регуляторного хабу, ще з 2016 року працювала з темою інвентаризації земель, щоб допомогти громадам якнайкраще підготуватись до нового адміністративно-територіального поділу та відкриття ринку землі (і до інших змін, які ще запровадять в наступні роки).

Чотири року тому Львівський регуляторний хаб розробив методичні рекомендації щодо процедури інвентаризації земель та запропонував громадам спрощений підхід до інвентаризації (інвентаризація+). Щоб, зрештою, мати змогу ефективно розвивати економіку в регіонах.

В результаті:

Ми напрацювали зрозумілі і корисні матеріали для органів місцевого самоврядування.

Відвідали близько 15 міст України з презентаціями та навчанням щодо інвентаризації земельних ресурсів.

Запропонували додатково спрощений процес інвентаризації (інвентаризація+), який забезпечує орган місцевого самоврядування та громада безпосередньо.

Надаємо консультації органам місцевого самоврядування та супроводжуємо процес інвентаризації.

Ми точно знаємо, що інвентаризація земель, яку якісно провели – дозволяє громадам використати свій потенціал, наповнювати бюджет, а також забезпечити планування та економічний розвиток. Органи місцевого самоврядування в деяких містах країни скористались нашими напрацюваннями. Ми їх публікуємо, щоб й інші громади могли ними скористатись. Завантажити можна за посиланнями нижче. Будемо вдячні за ваші відгуки.

Бо земля має приносити прибуток для громади та громадян

Вчасна інвентаризація дозволить попередити неправомірне використання землі та різні колізії, і навіть судові процеси

Довготермінове планування розвитку допоможе «змусити» територію працювати для людей, допоможе визначити вектор розвитку громади.

Посилання на наші матеріали: